През този период трябва да се внесе отвън това, което яйчникът вече яе отделя по естествен път. Така че предпочитаното лекарство ще бъде прогестеронът.
Лечението е лесно: прогестеронът се приема във вид на хапчета в продължение на 10 дни всеки месец - от 15-ия до 25-ия ден на цикъла; той се понася добре от организма и помага за сякаш чудодейното изчезване на смущенията, дължащи се на липсата на този хормон. Приемането на прогестерон продължава до окончателното спиране на менструацията, когато бива заменено с хормонално лечение на менопаузата.
Ако жената пие противозачатъчни таблетки, които всеки месец й осигуряват минимални дози естрогени и прогестерон, тя преживява по-леко периода на хормонално неравновесие. Затова, когато анализът на кръвта и кръвното налягане на жената са задоволителни, в неин интерес е да продължава да приема противозачатъчни таблетки до настъпването на менопаузата.
През този период жената не бива да се отказва от противозачатъчните средства, каквито и да са те, защото, макар овулацията й да е ставала своенравна, рискът от забременяване съвсем не е изчезнал... Лечението с прогестерон през перименопаузата няма контрацептивни свойства, а и не това е целта на провеждането му.
Същинска менопауза
Менопаузата е доста кратък период, тъй като обхваща само прехода от нарушеното функциониране на яйчниците до пълното им излизане от строя, изразяващо се с изчезване на менструацията. Тя е тясната врата, през която жените трябва задължително да преминат, за да се разделяте ерата на младостта и на възпроизвеждането и да навлязат във времето на третата възраст и на физическото безплодие.
След края на хормоналния си живот жената живее още 20-30 години без хормони и без благотворното им влияние върху цялото тяло. Щом яйчниците спрат да функционират, вече няма връщане назад: без естрогени и без прогестерон няма месечен цикъл, нито менструация.
В продължение на няколко месеца или години д между 2 и 5 години) организмът ще реагира бурно на тази промяна, като ще се опита да запази обичайното си състояние по други начини. Особено ще се постарае хипофизата, от която е зависело всеки месец отделянето на фоликулотстимулиращи и лутеинизиращи хормони. Тя ще продължи да дава команди, разстройващи дейността на хипоталамуса, а оттам и на терморегулиращата система. Смущенията, причинени от настъпването на менопаузата, са много специфични и добре познати на жените между 50 и 55 години (с изключение на 20-30% от тях). Става дума за:
Топли вълни
Те обливат жената независимо кога и къде. Лицето й изведнъж почервенява, по челото й избива пот, гримът й се размазва и тя е истински - и много неприятно - изненадана от номера, който й играе тялото й. Този симптом се проявява с различна сила при различните жени.- някои изобщо нямат топли вълни, а други направо не смеят да се появят на публично място!
Безсъние
Смущенията в съня са една от класическите прояви на менопаузата. Жената трудно заспива, а през нощта рязко се събужда, обзета от паника и обляна в пот.
Напълняване
Започнало да се проявява още при 45-годишната жена, то се затвърждава, когато тя наближи или леко надхвърли петдесетте. Половината от жените наддават с 3 до 6 кила в периода между перименопаузата и същинската менопауза. Това е обяснимо - знаем, че центровете на апетита и на засищането са разположени в близост до хипоталамуса -жлезата, подложена на най-големи сътресения между началото и края на менопаузата.
Промени в характера и депресия
Много жени изпадат в депресия и губят присъщия си порив за живот. Започват бързо да се изморяват и да се чувстват претоварени от същите задачи, които преди са изпълнявали с лекота.
Към това се прибавя и забравянето, което отначало е избирателно и се отнася до имената и презимената, а впоследствие се разпростира и върху неотдавнашни събития и факти.
Последици от пълното отсъствие на хормони
Вагинална сухота
Влияещите се от действието на хормоните влагалищни секрети намаляват дотолкова, че овлажняването на вагината вече не е осигурено и половият акт може да стане болезнен, дори невъзможен (в такъв случай е наложително жената да използва гелове и кремове). Но дали и сексуалното желание, появило се през юношеството с нахлуването на хормоните, няма постепенно да отлети?
Яйчниците вече не функционират, матката се смалява, вулвата и ват ината също регресират, дори галенето на клитора може да стане непоносимо.
Половият акт се превръща в задължение към партньора, който продължава понякога до доста напреднала възраст да изпитва удоволствие от секса... Тогава в семейната двойка възниква проблем - сексът вече не играе ролята на физическо сливане и мъжът и жената се отчуждават един от друг.
Учудващо е, че жените си затварят очите за този проблем, вместо да го предвидят и да му намерят своевременно решение чрез естрогенно-прогестеронно лечение...