Нумерология      Карма      Читалня      Ошо      Рецепти      Здраве      Луиз Хей    
   Астрология      Езотерика      Телепатия      Крион      Бог      Чакри      Съновник      Психология      RSS

Бутон за дарения чрез PayPal



Хороскопи
Зодии
Натална
Синастрия
Съвместимост
Предсказателна
Ерогенни зони
Любов и Секс
Сексуалност
Еротика
Любовен Хороскоп
Тя и Той
Духовно Израстване


Начало  Регистрация  Вход


Книги
Сентенции
Вампиризъм
Нумерология en
Приказки
Супер Игри
Софтуер | Линкове
Музика | Филми
Благодарност
Игри | Игри
Таро | Цветя
Речник Отзиви
Lifestyle (2) (3)
(4) (5) (6) (7)
Business, Careers
(2) (3) (4) (5)




Онлайн: 2
Гости: 2
Потребители: 0

 Пими ® » Психология » Психология и Сексуалност на Жената


Лечение на перименопаузата

През този период трябва да се внесе отвън това, което яйчникът вече яе отделя по естествен път. Така че предпо­читаното лекарство ще бъде прогестеронът.

Лечението е лесно: прогестеронът се приема във вид на хап­чета в продължение на 10 дни всеки месец - от 15-ия до 25-ия ден на цикъла; той се понася добре от организма и помага за сякаш чудодейното изчезване на смущенията, дължащи се на липсата на този хормон. Приемането на прогестерон продъл­жава до окончателното спиране на менструацията, когато би­ва заменено с хормонално лечение на менопаузата.

Ако жената пие противозачатъчни таблетки, които все­ки месец й осигуряват минимални дози естрогени и прогестерон, тя преживява по-леко периода на хормонално неравновесие. Затова, когато анализът на кръвта и кръвното на­лягане на жената са задоволителни, в неин интерес е да про­дължава да приема противозачатъчни таблетки до настъп­ването на менопаузата.

През този период жената не бива да се отказва от проти­возачатъчните средства, каквито и да са те, защото, макар овулацията й да е ставала своенравна, рискът от забреме­няване съвсем не е изчезнал... Лечението с прогестерон през перименопаузата няма контрацептивни свойства, а и не то­ва е целта на провеждането му.

Същинска менопауза

Менопаузата е доста кратък период, тъй като обхваща само прехода от нарушеното функциониране на яйчниците до пълното им излизане от строя, изразяващо се с изчезва­не на менструацията. Тя е тясната врата, през която жените трябва задължително да преминат, за да се разделяте ерата на младостта и на възпроизвеждането и да навлязат във вре­мето на третата възраст и на физическото безплодие.

След края на хормоналния си живот жената живее още 20-30 години без хормони и без благотворното им влияние върху цялото тяло. Щом яйчниците спрат да функционират, вече няма връщане назад: без естрогени и без прогестерон няма месечен цикъл, нито менструация.

В продължение на няколко месеца или години д между 2 и 5 години) организмът ще реагира бурно на тази про­мяна, като ще се опита да запази обичайното си състоя­ние по други начини. Особено ще се постарае хипофиза­та, от която е зависело всеки месец отделянето на фоликулотстимулиращи и лутеинизиращи хормони. Тя ще про­дължи да дава команди, разстройващи дейността на хипоталамуса, а оттам и на терморегулиращата система. Смущенията, причинени от настъпването на менопауза­та, са много специфични и добре познати на жените меж­ду 50 и 55 години (с изключение на 20-30% от тях). Става дума за:

Топли вълни

Те обливат жената независимо кога и къде. Лицето й из­веднъж почервенява, по челото й избива пот, гримът й се размазва и тя е истински - и много неприятно - изненадана от номера, който й играе тялото й. Този симптом се проявя­ва с различна сила при различните жени.- някои изобщо нямат топли вълни, а други направо не смеят да се появят на публично място!

Безсъние

Смущенията в съня са една от класическите прояви на менопаузата. Жената трудно заспива, а през нощта рязко се събужда, обзета от паника и обляна в пот.

Напълняване

Започнало да се проявява още при 45-годишната жена, то се затвърждава, когато тя наближи или леко надхвърли пет­десетте. Половината от жените наддават с 3 до 6 кила в пе­риода между перименопаузата и същинската менопауза. То­ва е обяснимо - знаем, че центровете на апетита и на засищането са разположени в близост до хипоталамуса  -жлеза­та, подложена на най-големи сътресения между началото и края на менопаузата.

Промени в характера и депресия

Много жени изпадат в депресия и губят присъщия си по­рив за живот. Започват бързо да се изморяват и да се чувстват претоварени от същите задачи, които преди са изпъл­нявали с лекота.

Към това се прибавя и забравянето, което отначало е избирателно и се отнася до имената и презимената, а впо­следствие се разпростира и върху неотдавнашни събития и факти.

Последици от пълното отсъствие на хормони

Вагинална сухота

Влияещите се от действието на хормоните влагалищни секрети намаляват дотолкова, че овлажняването на вагината вече не е осигурено и половият акт може да стане бо­лезнен, дори невъзможен (в такъв случай е наложително жената да използва гелове и кремове). Но дали и сексуал­ното желание, появило се през юношеството с нахлуването на хормоните, няма постепенно да отлети?

Яйчниците вече не функционират, матката се смалява, вулвата и ват ината също регресират, дори галенето на клитора може да стане непоносимо.

Половият акт се превръща в задължение към партньора, който продължава понякога до доста напреднала възраст да изпитва удоволствие от секса... Тогава в семейната двой­ка възниква проблем - сексът вече не играе ролята на физи­ческо сливане и мъжът и жената се отчуждават един от друг.

Учудващо е, че жените си затварят очите за този проб­лем, вместо да го предвидят и да му намерят своевременно решение чрез естрогенно-прогестеронно лечение...
Папка: Психология и Сексуалност на Жената | Добавил: Пими (01.09.2009)
Разгледан: 3222

Контакт         3.144.47.115           Четвъртък          21.11.2024, 10:43